Badania naukowe w procesie wzrostu
Zwiększając świadomość na temat społeczeństwa, w którym się żyje możliwe staje się dobieranie właściwych metod dotarcia do obranych grup. Badania naukowe koncentrują się na właściwym przygotowaniu procesu badawczego w skład czego wchodzi tak skonkretyzowanie celu, jak i odkreślenie grupy, do której skierowane jest pojedyncze badanie.
O człowieku mówi się w różnych kontekstach
Jak wiadomo projekty badawcze mogą dotyczyć bardzo wielu różnych tematów. Mając na uwadze różnorodność i niepowtarzalność każdego przebiegu badania należy skupić swoją uwagę na charakterystyczne cechy danej zborowości. Realizacja badań naukowych zwraca uwagę na:
- motywacje – tendencje zachowań;
- postawy – względnie trwałe nastawienie wobec czegoś/kogoś;
- potrzeby społeczne – świadome/nieświadome dążenia;
- realizowane normy społeczne;
- wartości – przedmioty materialne/niematerialne, do których ludzie przywiązują wagę.
Badanie może mieć różnorodne cele
Wykorzystanie w procesach badawczych metod statystycznych pozwala na wskazanie ilościowej zależności między konkretnymi zjawiskami. To zaś w pozytywny sposób oddziałuje na realizację procesu decyzyjnego, a także racjonalizuje i ułatwia podejmowanie nawet najtrudniejszych decyzji.
I tak przywołane metody statystyczne można wykorzystać na przykład w:
- badania satysfakcji i lojalności klienta;
- badaniach segmentacji rynku;
- analizach danych;
- sondażach opinii publicznej;
- zarządzaniu jakością produktów;
- badania zadowolenia pracowników.
Informacje muszą zostać dobrze odczytane
Wyniki pozyskane w procesie badań naukowych pozwalają nie tylko przemyśleć i zmodyfikować swoje postępowanie, ale także pozwalają na zauważenie dotąd niedostrzeganych zależności. Uzyskane wyniki w procesach badawczych zostają poddane wizualizacji, która wyraża się z pomocą formy, która w najpełniejszy sposób oddaje charakter pozyskanych informacji. W tym celu używa się różnorodnych i różnokolorowych tabel, wykresów, infografik itp. Pozwala to na:
- czytelne przedstawienie danych;
- zwrócenie uwagi na najważniejsze kwestie;
- pokazanie złożoności występowania zjawisk;
- zobrazowanie istoty pozyskanych danych.
Aby działać lepiej…
Poprawne odczytanie wyników badania decyduje o tym, czy pozyskane dane będzie można przekuć w skuteczny plan strategiczny. Badania naukowe orientując się na wydobywaniu maksymalnej ilości wiedzy z pozyskanych danych, co pozwala na ujęcie badanego zjawiska w całości kontekstu. Realizacja projektów badawczych ma na celu umożliwić wzrost bądź umocnienie aktualnej pozycji.