Jak przygotować się do realizacji procesu badawczego?
Planując przeprowadzenie procesu badawczego należy zdać sobie sprawę z wyzwań, które pojawiają się przed badaczem. Przede wszystkim przed przystąpieniem do realizacji badań społecznych warto dobrze zapoznać się z badanym zjawiskiem oraz zastanowić się, jakie działania powinny zostać podjęte w procesie.
Właściwe przygotowanie się do projektu badawcze pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych błędów oraz wskazanie najważniejszych aspektów badanego zagadnienia.
Efekt zależy od pierwszy kroków
Ustalając cel procesu badawczego należy mieć na uwadze potrzeby oraz posiadane zasoby. Warto uwzględnić także wszystkie możliwości oraz zagrożenia, które mogą pojawić się wraz z przeprowadzanym projektem. Same badanie społeczne koncentruje się na trzech głównych celach, którymi są:
- eksploracja;
- opis;
- wyjaśnienie.
Badanie powinno być nakierowane na cel
Poza właściwym ustaleniem celu badawczego należy zwrócić uwagę na kwestie związane z:
- doborem reprezentatywnej próby;
- stawianiem wniosków, które nie będą pochopne;
- wyborem narzędzi dobrze ujmujących istotę badanego zagadnienia.
Odnosząc się do procesów badawczych należy przede wszystkim zwrócić uwagę, aby były one tak projektowane, aby każdy z etapów badań odnosił się do postawionego celu. Pozwoli to nie tylko na kompleksowe ujęcie badanego tematu, ale przede wszystkim umożliwi to uniknięcie niepotrzebnych błędów.
Przygotowanie wpływa na skuteczność
Jako że procesy badawcze są skomplikowanymi i wieloetapowymi procesami należy zadbać, aby pozyskiwane dane stanowiły w najwyższym stopniu odpowiedź na stawiane pytania. Realizując jakiekolwiek badanie społeczne należy:
- poprawnie zrozumieć tematykę badania;
- zapoznać się z postawionymi celami oraz oczekiwaniami, potrzebami;
- zastanowić się nad realnością osiągnięcia celów;
- stworzyć plan badania, który pozwoli na realizację skonkretyzowanego celu.
Skuteczność badania kształtuje się w odpowiedzi na wszystkie podejmowane prace w procesie i świadczy o jakości przeprowadzonego projektu.
Zasady nie są po to, aby je łamać
Mówiąc o badaniach społecznych należy mieć na uwadze ich szczególne znaczenie dla rozwoju społeczeństw. Pozwalają one nie tylko zrozumieć zachodzące zjawiska, ale także dają możliwość prognozowania rozwoju badanego zagadnienia oraz konstruowania właściwych wniosków. Należy przy tym pamiętać, że wnioski będą o tyle słuszne, o ile proces badawczy zostanie przeprowadzony zgodnie ze sztuką i zachowaniem zasad.