Krótkowzroczność związana z małą ilością snu i czasu spędzanego przed ekranem
Krótkowzroczność, jest to epidemia, która nieubłaganie narasta: do 2050 roku połowa ludności świata będzie krótkowidzami. Oprócz predyspozycji genetycznych, wiele czynników zostało przedstawionych w celu wyjaśnienia tej ekspansji, takich jak brak światła zewnętrznego i praca z ekranami. Do tej listy dodano teraz nowy element: brak snu, a dokładniej mówiąc, zaburzenie rytmu okołodobowego. Naukowcy odkryli, że choroba jest związana z zaburzeniem rytmu okołodobowego, naszego wewnętrznego zegara biologicznego, co powoduje mniejszą produkcję melatoniny zwłaszcza u młodych osób. Wskazują na wpływ nadmiernego korzystania z ekranów na wzrok.
Krótkowzroczność, jedno z najczęstszych zaburzeń widzenia, jest nieprawidłowością refrakcji oka, która powoduje słabe widzenie odległych przedmiotów bez wpływu na widzenie z bliska. Na przykład, osoby z krótkowzrocznością widzą wyraźnie przedmioty znajdujące się blisko nich, ale przedmioty znajdujące się daleko, takie jak znaki drogowe, są zamazane. Najczęściej krótkowzroczność pojawia się u dzieci w okresie dojrzewania, ale może też wystąpić w każdym wieku we wczesnym dzieciństwie. Liczba przypadków krótkowzroczności na świecie stale rośnie, a niektóre badania naukowe wskazują na związek między nadmiernym korzystaniem z ekranów a pojawieniem się tej choroby.
Osoby krótkowzroczne są bardziej narażone na gorszą jakość snu niż osoby z prawidłowym wzrokiem. Dzieje się tak dlatego, że mają bardziej opóźniony rytm okołodobowy (24-godzinny cykl biologiczny) i mniejszą produkcję melatoniny, hormonu wydzielanego w mózgu, który reguluje cykl snu i czuwania zegara wewnętrznego. Hipoteza ta jest potwierdzona, ponieważ wiele badań pokazuje związek między zaburzeniami rytmu okołodobowego i rozwoju krótkowzroczności.
Rytm okołodobowy jest niezbędny dla prawidłowego widzenia
Zakłócenia rytmu okołodobowego i snu spowodowane pojawieniem się sztucznego światła i korzystaniem z ekranów do czytania i rozrywki stały się uznanym problemem zdrowotnym w wielu dziedzinach. Badania dostarczają ważnych dowodów na to, że optymalny sen i rytm okołodobowy są niezbędne dla ogólnego stanu zdrowia, ale także dla dobrego widzenia. Badacze zmierzyli rytm okołodobowy i produkcję melatoniny u 18 studentów z krótkowzrocznością i 14 studentów z normalnym wzrokiem.
Wydzielana przez szyszynkę w mózgu, melatonina jest produkowana wkrótce po zapadnięciu zmroku, osiągając szczyt między 2 a 4 rano. Poziom melatoniny był mierzony u uczestników za pomocą próbek śliny i moczu, a wyniki wykazały, że krótkowzroczni młodzi dorośli mieli znacznie opóźnione rytmy okołodobowe, opóźnienie fazy o 1 godzinę 12 minut i niższy poziom melatoniny w porównaniu do normalnie widzących uczestników. U krótkowidzów obserwowano również znaczne opóźnienie początku snu, większą latencję snu, krótszy czas trwania snu i częstsze pozostawanie w nocy do późna.
Bardziej zaburzony sen u krótkowidzów
Badania potwierdzają znaczenie dobrych nawyków związanych ze snem i korzystaniem z ekranów w godzinach wieczornych w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia krótkowzroczności u młodych ludzi. Oprócz zapobiegania krótkowzroczności, dobry sen ma zasadnicze znaczenie dla uczenia się, pamięci, uwagi i ogólnego samopoczucia dzieci.
Wiele urządzeń emituje niebieskie światło, które może tłumić produkcję melatoniny i opóźniać rytmy okołodobowe w nocy, co skutkuje opóźnionym i słabym snem. Ograniczenie ekspozycji u dzieci, zwłaszcza w nocy, jest ważne dla zapewnienia dobrego snu i zdrowego wzroku.
Jak odpoczywać, aby uniknąć krótkowzroczności
W większości przypadków krótkowzroczność zaczyna się w dzieciństwie. Najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania. Często jest to wada dziedziczna, spowodowana niedoskonałością kształtu gałki ocznej. Jednak coraz częściej zdarza się, że krótkowzroczność jest spowodowana nadmiernym korzystaniem z ekranów. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia krótkowzroczności, możesz pomóc w zapobieganiu jej u nastolatków.
- Doradzaj dziecku aby robiło przerwy. Niech wyrobi w sobie nawyk relaksowania oczu co 20 minut, patrząc z dala od ekranu. Ta rada dotyczy również osób dorosłych, które pracują przy komputerze przez cały dzień.
- Nalegaj, aby regularnie uprawiało sport, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Zajęcia na świeżym powietrzu rzeczywiście wspierają wizję.
- Wreszcie, gdy wykryta zostanie krótkowzroczność (lub inna wada wzroku), oczywiście konieczne jest przestrzeganie zaleceń okulisty. Jeśli przepisano okulary lub soczewki kontaktowe, należy je stale nosić.